Menu

Kontakt

Kontakt
Letní designZimní design

Výlety do okolí obce Albrechtice v Jizerských horách

Obec Albrechtice je velmi vyhledávanou destinací, jak v zimních měsících, tak i k letním radovánkám. Dominantou Albrechtic je lyžařský areál Špičák, dále je k dispozici obecní vlek a v nedalekém okolí další lyžařská střediska – Bedřichov, Harrachov apod. Na své si přijdou i milovníci běžek. V současnosti má lyžařská magistrála vyznačeno pět základních tras, na které je možné nastoupit v Bedřichově, popř. v sedle Maliníku, v Hraběticích, na Jizerce nebo v Albrechticích a samozřejmě i kdekoliv na trase. V letních měsících je v provozu lanová dráha Tanvaldský Špičák, která Vás vyveze i s koly a kočárky. Široké okolí je protkáno cyklistickými a turistickými stezkami.

Kostel sv. Františka z Pauly (kulturní památka)

Kostel sv. Františka z PaulyZ počátku byl kostel zasvěcený sv. Vavřinci a poté, co patronát převzal hrabě Desfours, Františku de Paula. Na hlavním oltáři je obraz sv. Františka de Paula, po jeho stranách jsou dřevořezby sv. Václava a sv. Víta z konce 18. století. V postranních oltářích je obraz sv. Vavřince a socha Panny Marie. Rokoková kazatelna je z 18. století. Kazatelna i křtitelnice jsou dokladem značného rozmachu řezbářského řemesla té doby. Jediný zachovalý zvon pochází z 17. století a byl sem přenesen v r. 1784 z Mladé Boleslavi. Krásný lustr připomíná, že jsme v oblasti s bohatou sklářskou tradicí.

Mauzoleum

MauzoleumNávštěvníky místního hřbitova zaujme mohutné mauzoleum s kopulí, které bylo postaveno synem neobyčejně podnikavého Johanna Schowanka, zakladatele firmy na výrobu dřevěných perel a hraček. Později byla firma přejmenována na závot TOFA, nyní firma Detoa. Předtím než v roce 1934 J. Schowanek zemřel, přál si být pohřben na albrechtickém hřbitově.

Kaplička Panny Marie

Kaplička Panny MarieJiž od 16. století byla zbudována kaple pro sošku Panny Marie nalezenou bývalým domorodcem panem Bittnerem. Od té doby byla vroucně uctívána zdejšími obyvateli z celého okolí. V nedávných desetiletích však nastalo období, kdy se na úctu k Panně Marii na tomto místě zapomnělo. V roce 1990 však byla obnovena tradice pouti ke kapličce na Mariánské Hoře. V květnu 1994 byla kaplička poničena a milostná soška Panny Marie odcizena. Místními farníky byla zrekonstruována nová socha Panny Marie a při následující Mariánské pouti v roce 1995 byla kaplička znovu vysvěcena.

Mariánskohorské boudy

Mariánskohorské boudyDodnes oblíbený cíl turistů. Jedná se o pasteveckou enklávu krkonošského typu na Mariánskohorském hřebeni. Založena byla v roce 1705 a až do minulého století byla nazývána Fritzovy boudy.

Protržená přehrada (kulturní památka)

Protržená přehradaPřehrada na řece Bílé Desné, v nadmořské výšce 806 m.n. byla postavena v letech 1912 až 1915. Dne 18.9.1916 došlo k protržení přehrady, jež mělo katastrofické následky. Povodňová vlna způsobila nejen obrovské materiální škody, ale vyžádala si i 65 lidských životů. Jedná se o unikátní zbytky protržené přehrady, jejíž nevhodná technologie stavby po katastrofě sloužila pro bezpečnější výpočty dalších přehradních konstrukcí, budovaných po roce 1916. 24.5.1996 byla prohlášena za kulturní památku.


Nahoru

Nahoru
Penzion Marie, Albrechtice
Veronika Vebrová, tel.: +420 777 955 485
e-mail: [email protected]
Počasí
2008 tvorba webu www.esluzby.net